Про вакцинацію для медичних працівників

Про вакцинацію для медичних працівників

 Комунікаційний центр вакцинації проти COVID-19

Часті питання

- Чи про всі побічні реакції потрібно надавати карти-повідомлення? Почервоніння, підвищення температури тощо. 

Так, про всі. Це регулюється 898 Наказом МОЗ “Про затвердження Порядку здійснення фармаконагляду”:

8. Медичні працівники своєчасно подають до Центру карти-повідомлення про будь-які побічні реакції лікарських засобів, вакцин, туберкуліну, відсутність ефективності лікарського засобу та про НППІ у строки, визначені пунктом 9 цього розділу.

11. Медичні працівники своєчасно подають до Центру та групи оперативного реагування відповідних структурних підрозділів з питань охорони здоров’я (далі - регіональна група оперативного реагування) карти-повідомлення про НППІ після застосування вакцини, туберкуліну у строк не пізніше 48 годин після реєстрації НППІ. У разі якщо цей строк припадає на вихідний або святковий день, інформація надається у перший після нього робочий день.

Але необхідно орієнтуватися на строки надання НППІ, що зазначені у затвердженій Дорожній карті (протягом 24 год)

Процедура подачі карти-повідомлення:

  • Медичний працівник має заповнити карту-повідомлення НППІ за посиланням https://aisf.dec.gov.ua.
  • Медичний заклад заповнює зведені дані про прояви різних побічних реакцій. Медичний заклад подає дані в Департамент/Управління охорони здоров’я. 
  • Зведені дані по області Департамент/Управління охорони здоров’я узагальнює та 1 раз в місяць подає в ДЕЦ до 05 числа наступного за звітним місяцем. 

- Відомчі лікарні, конкретно МВС, звітують і в свій Департамент і до обласного закладу?

Оскільки ДОЗ утримувачі вакцини в області та відповідають за розподіл вакцини та надання зведених даних по ННПІ по своїй області, відповідно відомчі медичні заклади мають також подавати їм інформацію. Така взаємодія проговорювалась з МВС (але офіційно ні чим не регулюється). 

- Період спостереження з моменту  введення 2 дози вакцини - 30 діб? 

І після введення 1 дози вакцини, і після введення 2 дози, потрібно відраховувати період спостереження.  

- Якщо НППІ зафіксовано після першої дози, то чи слід вводити другу?

Медичні працівники повинні керуватись інструкцією вакцини з якою працюють (розділ “протипоказання” та «особливості застосування»). Але вже зараз можна сказати, що в інструкціях всіх вакцин - алергія на попередню дозу або ж гіперчутливість до одного з компонентів вакцини є протипоказами на введення наступної дози.  

- Чи можуть лікарі та медичні сестри приватних ЗОЗ бути вакциновані?

Відповідно до Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації, планується проведення вакцинації лікарям та медичним сестрам приватних ЗОЗ (етапи проведення вакцинації). Медичних працівників, які надають допомогу хворим з COVID-19 будуть вакцинувати в першому етапі. 

- Чи потрібно писати повідомлення про НППІ на місцеву реакцію?

Так, потрібно. 

- Чи будуть розповідати про виїзну вакцинацію мобільними бригадами?

 15 лютого 2021 року у Києві розпочався другий етап навчання серед мобільних медичних бригад, які проводитимуть вакцинацію від COVID-19. Перший — онлайн-тренінги — деякі з членів мобільних бригад уже пройшли. Тренінги проводить Центр громадського здоров’я спільно з Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні.

Одна мобільна бригада з області вивчить спосіб використання, введення й особливості роботи з вакциною Pfizer/BioNTech, інші — з AstraZeneca. Це дасть змогу оперативно запустити процес імунізації проти COVID-19 по всій Україні, щойно доставлять відповідну вакцину.

Під час навчання медичні працівники отримають всю актуальну інформацію, яка необхідна для проведення вакцинації, зокрема:

●     рекомендації щодо консультування до й після вакцинації;

●     як вводити вакцину — правильна техніка та місце (для кожного виробника окремо);

●     як розраховувати потребу у вакцині та ін’єкційних матеріалах;

●     як безпечно утилізувати використані ін’єкційні матеріали;

●     надання екстреної невідкладної допомоги в разі необхідності

●     надання повідомлень про НППІ.

  - За 30 діб може підвищитися температура від ГРВІ, яке приєдналось після вакцинації. Дуже складно буде оцінювати це як НППІ або захворювання.

Таке рішення має приймати лікар, який оглядає пацієнта.

- Коли буде інструкція до вакцин? 

Як тільки МОЗ зареєструє вакцину в Україні - інструкція для конкретного виробника буде доступна офіційно.  Зараз на сайті Державного реєстру лікарських засобів є інструкції до таких вакцин:

- Чи слід вакцинувати тих, хто перехворів на COVID-19? В який термін? 

НТГЕІ рекомендує вакцинацію осіб із задокументованим COVID-19 в анамнезі з відтермінуванням вакцинації на 6 місяців від часу перебігу COVID-19. За бажанням особи, яка підлягає вакцинації відповідно до груп пріоритетності, вакцинація може бути проведена раніше 6 місячного терміну при достатній кількості доз вакцини для забезпечення вакцинації осіб в даній групі пріоритетності, які не мають задокументованого COVID-19 в анамнезі.

Ці рекомендації слід розглядати як тимчасові і такі, що можуть бути змінені у випадку надходження оновлених даних та якщо вони не суперечать чинній інструкції до вакцини.

- Як вакциновати людей, які раніше отриували терапію антитілами від COVID-19?

  1. Вакцинацію осіб, які отримували моноклональні антитіла або плазму реконвалесцентів в лікуванні COVID-19, слід відкласти, принаймні, на 6 місяців;
  2. Факт проведеної вакцинації проти COVID-19 жодним чином не повинен впливати терапевтичну тактику пацієнта з COVID-19.

Ці рекомендації слід розглядати як тимчасові і такі, що можуть бути змінені у випадку надходження оновлених даних та якщо вони не суперечать чинній інструкції до вакцини.

- Який проміжок часу повинен пройти між щепленням рутинної імунізації та щепленням від COVID-19?

Рекомендації НТГЕІ:

●     бажано проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19; у разі необхідності (якщо вакцинація проти COVID-19 є перепоною для планової вакцинації за віком чи за схемою) цей термін може бути скорочений до 14 днів;

●      вакцинація проти COVID-19 може бути проведена через 14 днів після отримання вакцинації проти інших інфекційних хвороб;

●      вище зазначені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19 та проти інших хвороб не стосуються вакцинації за екстреними показаннями;

●      у випадку недотримання вказаних рекомендацій, якщо вакцини вводяться з меншим інтервалом часу щодо введення вакцини проти COVID-19, дози вакцин зараховуються;

●      вважати дані рекомендації як тимчасові і такі, що можуть бути змінені у випадку надходження оновлених даних та, якщо вони не суперечать чинній інструкції до вакцини.

- Як вакцинувати вагітних? 

Рекомендації НТГЕІ:

●     Вакцинацію вагітних необхідно відтермінувати до часу після вирішення вагітності;

●     якщо вагітність настала в період після отримання першої дози вакцини, введення другої дози відтермінувати до часу після вирішення вагітності;

●     вакцинація вагітних медичних працівників, які віднесені до пріоритетної групи щодо проведення щеплень проти COVID-19, може бути проведена зважаючи на співвідношення ризику - користь, а саме переважання користі від вакцинації та високим ризиком для інфікування та важкого перебігу COVID-19 у вагітних;

●      рутинне проведення тесту на вагітність перед вакцинацією проти COVID-19 не рекомендоване;

●      жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень;

●      вважати дані рекомендації як тимчасові і такі, що можуть бути змінені у випадку надходження оновлених даних та, якщо вони не суперечать чинній інструкції до вакцини.

- Як будуть визначатися протипоказання до вакцинації від COVID-19? 

Протипоказання до вакцинації від COVID-19 будуть прописані в інструкції до вакцини, яка буде використовуватись, у розділі “протипоказання”. Також необхідно керуватися діючими наказами МОЗ.

- Хто і яким чином буде формувати списки людей для вакцинації від COVID-19? 

Списки людей для вакцинації від COVID-19 формуються відповідно до етапів, які прописані в Дорожній карті. Списки медичних працівників та військовослужбовців формує роботодавець (наприклад, заклад охорони здоров’я). 

- Чи вакцинувати людей віком від 80 років?

Так. Відповідно до Дорожньої карти проведення вакцинації, людей віком віком від 80 років вакцинують під час другого етапу.  

-  Щоб увійти в систему aisf треба ввести логін та пароль. Їх самостійно потрібно створити?

 Ні, медичному працівнику не потрібно створювати  логін та пароль на https://aisf.dec.gov.uaКоли лікарю потрібно заповнити карту повідомлення - він заходить у рубрику “повідомлення від медичного працівника”. Після цього відразу відкривається карта повідомлення, яку потрібно заповнювати. Поля, які позначені зірочкою обов’язкові для заповнення. Логін і пароль потрібен тільки для працівників ДЕЦ.

- Хто повідомляє про  НППІ, якщо в пацієнта, в якого з’явились побічні реакції після вакцинації від COVID-19, немає підписаної декларації з сімейним лікарем?

Якщо прояви реакції з’явились через деякий термін після проведення вакцинації пацієнту потрібно звернутися до сімейного лікаря. Якщо немає сімейного лікаря, то до медичного закладу. Лікар, який виявить побічну реакцію повідомляє про неї.

 - Чи повинен бути медогляд перед щепленням? 

Медичний огляд перед щепленням є обов’язковим. (Наказ 16.09.2011  № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 р. за № 1159/19897).

При виявленні негативних змін у стані здоров’я особи призначається додаткове медичне обстеження згідно з чинними протоколами надання медичної допомоги особам відповідно до медичних показань.

 - Хто вносить дані про проведення щеплення в ехcel? 

Медичний працівник, який проводить щеплення. 

- У якій формі проводиться медогляд? 

Медичний огляд перед щепленням складається з таких етапів:

1) збирання анамнезу життя з урахуванням тривалості та тяжкості перебігу перенесених гострих захворювань, оцінка реакції на попередні щеплення та перебігу поствакцинального періоду;

2) термометрія;

3) огляд шкіри, слизових оболонок кон’юнктиви очей, порожнини рота, аускультація;

4) у разі необхідності - клінічне обстеження органів та систем організму;

5) заповнення форми первинної облікової документації № 063-2/о «Інформована згода та оцінка стану здоров'я особи або дитини одним з батьків або іншим законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 грудня 2009 року № 1086, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02 серпня 2010 року за № 594/17889 (далі - форма № 063-2/о);

6) оформлення медичного висновку лікаря за результатами обов’язкового медичного огляду (безпосередньо у день щеплення) щодо стану здоров’я дитини, яка підлягає щепленню. Медичний висновок у разі відсутності захворювання визначається терміном «здоровий», при виявленні ознак захворювання конкретизують діагноз із відповідним записом у первинній медичній документації.

(Наказ 16.09.2011  № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 р. за № 1159/19897).

- Якщо виявлені недоліки на флаконі з вакциною, що робити? 

 В інструкціях до вакцин прописано, що необхідно робити при порушенні фізико-хімічних властивостей вакцини.