Богослужение в день памяти святых апостолов Петра и Павла
"Апостолов вси верх воспоем, Петра и Павла Божественныя, вселенныя светильники, проповедники веры, богословныя трубы, учений сказатели, церковныя столпы и разорители лести". - Такие слова содержит в себе Светилен службы святым апостолам Петру и Павлу.
Читая славословия святым мы вспоминаем, каким нелегким и скорбным был их путь служения Богу:
"Светильники великия Церкве, Петра и Павла восхвалим: паче бо солнца возсияша на тверди веры и языки зарями проповедания от неведения возведоша. Ов убо на кресте пригвождься, к Небеси шествия творя, идеже Царствия ключи от Христа прият, ов же мечем усечен быв, ко Спасу отшед, по достоянию ублажаются и оба Израилю возвещают, яко на Самаго Господа неправедно руце простре. Темже молитвами их, Христе Боже наш, на ны шатающияся низложи и православных веру утверди, яко Человеколюбец".(Стихиры на стиховне).
"Воздежут твои руце и ко кресту тя препояшут, – Владыка предрек, Петре, повелевает последовати зовущу: благословите, вся дела Господня, Господа".(Канон)
"Кая темница не име тебе юзника? Кая же Церковь не имать тя витию? Дамаск великомудрствует о тебе, Павле, веде бо тя запята светом; Рим, твою кровь приемый, и той хвалится, но и Тарс множае радуется и любит, почитая твои пелены. Петре, веры каменю, Павле, похвало вселенныя, от Рима сошедшеся, утвердите нас". (Ипакои)
Также значительное внимание уделяется всемогущему покаянию, которым святые победили грех:
"Дал еси образ обращения согрешающим, оба апостолы Твоя, оваго убо отвергшагося Тебе во время страсти и покаявшася, оваго же проповеди Твоей сопротивляющася и веровавша, и обою собору первостоятельствующих другов Твоих, Иисусе Всесильне, Спасе душ наших."
Помимо этого упоминается в высшей степени назидательный эпизод с Ананией и Сапфирой, который описывается в пятой главе Деяний апостолов: "Искушати безумно покусившияся Духа Пресвятаго, Петре, умертвил еси: Егоже богословил еси ты первее, яве исповедав Бога, всеблаженне". (канон)
https://azbyka.org/worships/?date=2025-07-12&worship=matins
...
Духовные песни обладают великой пользой, назиданием и освящением и служат руководством ко всякой добродетели, потому что слова их очищают душу и Дух Святой скоро нисходит на человека, поющего эти песни.
Иоанн Златоуст
К утрени необходимо ходить, потому что во время литургии за нас приносится бескровная жертва Богу, а ходя к утрени, мы сами себя приносим в жертву Господу, жертвуем для Него своим покоем.
Моисей Оптинский (Путилов)
https://svyatye.com/otcy/O-Bogosluzhenii/1.html
Прошу молитв о грешном рабе Божьем Александре