Основи здоров'я, 7 клас

Основи здоров'я, 7 клас

Оксана ГУМЕНЮК

Тема: причини виникнення та стадії розвитку конфліктів. Розпалювання конфліктів. способи конструктивного розв'язання конфліктів.

Мета: формувати в учнів поняття конфлікту; розширити уявлення про вплив конфлікту на здоров’я; ознайомити з причинами виникнення та стадіями розвитку конфліктів.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

    I.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання, створення позитивного настрою

«Йогівська вправа». Заплющте очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору й розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одна на іншу — ліва знизу. Цього цілком достатньо, щоб налаштуватися на спілкування і почати повноцінно сприймати інформацію.

  ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ПРАКТИЧНОГО ДОСВІДУ УЧНІВ

1.      Тест «Твій рівень психологічного благополуччя

(психологічної рівноваги)

За допомогою запропонованого тесту маєте змогу приблизно оці­нити рівень свого психологічного благополуччя за цими показника­ми. Для цього дайте відверті відповіді на такі запитання:

1)               Ставлення до самого себе

Уважаєш себе добрим (доброю), гідним (гідною) поваги (а) чи га­даєш, що значно кращий (краща) (б) або гірший (гірша) (в) за інших?

Якщо ти обрав: варіант (а) — це свідчить на твою користь. Пси­хологічно врівноважена людина поважає і любить себе;

(б)    — можливо, у тебе завищена самооцінка. Пам’ятай, що кож­на людина особлива, гідна любові та поваги, як і ти;

(в)    — шкода, що ти недооцінюєш себе. Шануй свою індивідуаль­ність, вважай себе особливим і не переймайся, що хтось, як тобі здається, привабливіший чи кмітливіший за тебе.

2) Ставлення до інших людей

Ти симпатизуєш переважній більшості знайомих і сам (сама подобаєшся людям (а) чи подобаєшся лише небагатьом і рідко до вподоби тобі (б)?

(а)    — психологічно врівноважені люди добре ставляться себе та інших людей і переконані, що ті відповідатимуть їм в ємністю;

(б)    — дуже важливо дбати про добрі стосунки з оточенням. І доброзичливість до інших часто спричинена тим, що людина любить і не поважає себе. Тобі слід критично переглянути свою самооцінку, прагнути більше спілкуватись і поліпшувати стосунки.

3)   Відчуття господаря свого життя

Ти вважаєш, що твої життєві успіхи і благополуччя залежать переважно від тебе, твоїх талантів і зусиль (а), чи віриш у долю, вирішальну роль обставин і тому волієш «пливти за течією», не намагаючись змінити ситуацію на краще (б)?

(а)    — це свідчить про твою активність, упевненість і незалежність. Ти тримаєш у руках «кермо своєї долі»;

(б)    — тобі треба бути активнішим (активнішою). Психологічно врівноважена людина — достатньо незалежна. Вона сама планує своє життя і не боїться труднощів.

4)   Уміння задовольняти власні потреби

Коли виникають якісь бажання й потреби, ти прагнеш зрозу­міти і задовольнити їх (а) чи поступаєшся, намагаючись догодити іншим людям (б)?

(а)    — правильно, але пам’ятай, що інші також мають інтереси і потреби. Тому, відстоюючи свої права, намагайся не утискати права інших;

(б)    — той, хто прагне психологічної рівноваги, має навчитися розуміти і по змозі задовольняти власні потреби. Відмова від цього робить людину нещасною навіть за умови матеріального достатку і високого становища в суспільстві.

5)   Уміння переживати невдачі

Ти філософськи ставишся до невдач і розчарувань (а) чи вони на­довго «вибивають тебе з колії» і змушують переживати і страждати (б)?

(а)    — це свідчить про твій високий рівень емоційного благопо­луччя. Людям властиво розчаровуватися з приводу нездійсненних бажань. Але ти розумієш, що неможливо завжди отримувати все, чого прагнеш. Зрештою, розчарування, як усе тимчасове, швидко минає.

   ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

1)   Аналіз змісту притчі

НА ПРИЙОМІ В ЛІКАРЯ

До кабінету відомого психіатра якось увійшов чоловік, на перший погляд цілком урівноважений, поважний та елегантний. Та кілька хвилин розмови лікар переконався, що відвідувач перебув у глибокій депресії. Лікар розпочав детальне обстеження і під кінець розмови спитав свого нового пацієнта:

—   А чому б вам сьогодні увечері не піти до цирку, що саме приїхав до нашого міста? У виставі бере участь знаменитий клоун, який уже розвеселив півсвіту. Всі про нього кажуть, що він надзвичайно талановитий. Це неодмінно розважить вас, ось побачите.

Пацієнт зі сльозами вимовив:

—   Та я ж і є той клоун. Одне питання не дає мені спокою: як відчути, коли маю грати свою роль, а коли справді можу бути собою? Я вдаю, бо часто не маю сили бути таким, який я є... Загалом тому, що це могло б комусь не сподобатися. Не знаю, може, це пересторога, яку відчувають усі... може, іншим також не хотілося б завжди бути на вигляд спритнішими та сильнішими, ніж вони є насправді...

Висновки. Депресія є наслідком внутрішнього конфлікту. Важливо відкидати подібні страхи, сором, вагання і бути лише самим собою.

2)   Вправа «Мені важливо...»

Напишіть два правила для запобігання конфліктам, які є важливими для вас.

1. ______________________________________

2.   ______________________________________

ІV. РУХАНКА. Танцюємо з Лізою Василенко та Сашею Петренко

V. ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

1)   «Шкала актуальності»

—   Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку? Озвучте показник за 5-бальною шкалою: 0 — зовсім не важлива, ..., 5 — саме те, що необхідно знати (вміти, розуміти тощо) на най­ближчий час.

2)   Робота із прислів'ями

—    Сформулюйте тему уроку за прислів’ями:

Ні з ким не лаявся, а змушений миритися.

Піднімуться хмаридощ буде, люди щось не поділятьсварка буде.

Не сварисьу роті брудно буде.

Хто любить лаятись, тому ні з ким вечеряти.

Лайкане смола, а родичка сажі: хоч не обіллє, так забруднить.

Солом'яний мир краще залізних чвар.

VІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1)   «Мозковий штурм»

—    Що таке конфлікт?

 Конфлікт (лат. сопflictus— «зіткнення», «сутичка») — зі­ткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, усклад­нень, боротьби, супроводжені складними колізіями. Конфліктні ситуації вивчає конфліктологія.

Залежно від сфери життєдіяльності людей, він поділяється на:

·      виробничі,                                         

·       політичні,

·      громадські,                                                

·        побутові.

2)   Інформаційне повідомлення «Розпалювання конфліктів»

Конфліктогени і гнів — ось те, що розпалює конфлікт і робить його некерованим. Конфліктогени посилюють емоційне напруження, ображають, породжують бажання захиститися. Найбільша небез­пека полягає в тому, що конфліктоген провокує у відповідь новий конфліктоген, а той, у свою чергу, ще один та ін. Кожен наступ­ний конфліктоген діє сильніше за попередній. Так утворюється конфліктний ескалатор.

У зв’язку з цим запам’ятай два головних правила запобігання конфліктам:

1.   Намагайся не використовувати конфліктогени.

2.   Не піддавайся на провокацію конфлікту (не відповідай конфліктогеном на конфліктоген).

Конфліктогенице слова або дії, які породжують, провокують чи розпалюють конфлікт:

·      образи, зневажливе ставлення;

·      висміювання;

·      вихваляння;

·      категоричні судження;

·      повчання;

·      нечесність;

·      нещирість;

·      порушення правил етикету (не вітатися, ігнорувати чиюсь при сутність, перебивати);

·      деякі узагальнення: «ти ніколи», «ти завжди», «я нізащо», «це безнадійно».

Закріпіть пройдений матеріал разом з відеоуроком.

VIІ. Робота з підручником.

Опрацюйте с.158 підручника та замалюйте схему "Стадії розвитку конфлікту" в своїх зошитах.

Перегляньте мультфільм "Їжа" та поміркуйте: як вдалося друзям вирішити конфлікт?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

·      опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§22 с.156);

·      підготувати статтю для класного куточка «Компроміс як ефек­тивний спосіб розв’язання конфлікту»;

·      скласти ідеальний «портрет» безконфліктного суспільства (або неконфліктної людини).

Report Page