MODUL 3 - MENERAJUI PEMBELAJARAN
01 - RINGKASAN MODUL 3
Modul 3 ini memberi penekanan kepada elemen-elemen penting berkaitan dengan pedagogi guru yang menjana kemenjadian murid iaitu amalan dan pendekatan pedagogi abad ke-21 (PAK-21), penggunaan teknologi maklumat dan komunikasi, penguasaan kemahiran berfikir aras tinggi, menggunakan pelbagai gaya pembelajaran, mengaplikasikan pentaksiran berterusan dan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) ke arah pembelajaran berkesan. Oleh demikian, Modul 3 ini terbahagi kepada tujuh (7) submodul seperti berikut:
3.1 - Guru Sebagai Perancang;
3.2 - Pembelajaran Abad Ke-21 (PAK-21) dan Standard Kualiti Pendidikan Malaysia Gelombang 2 (SKPMg2);
3.3 - Eksplorasi Alatan Dalam Talian;
3.4 - Objektif Pembelajaran (OP) dan Kriteria Kejayaan (KK);
3.5 - Pelbagai Gaya Pembelajaran;
3.6 - Pentaksiran dan KBAT; dan
3.7 - Rancangan Pengajaran Harian (RPH).
Modul ini menerangkan tentang bagaimana untuk memetakan antara Standard Kualiti Pendidikan Malaysia Gelombang 2 (SKPMg2) dengan PAK-21 dan ini menunjukkan bahawa Program Transformasi Sekolah adalah relevan dengan apa yang sedia ada di sekolah. Anda dilatih untuk menghasilkan Rancangan Pengajaran Harian yang berkesan dengan mengambil kira semua elemen tersebut dan seterusnya meransang transformasi sekolah melalui peningkatan profesionalisme guru dan pembelajaran murid.
Dalam Modul 2 yang lalu, anda diberi penekanan kepada pembinaan keupayaan dan kapasiti pemimpin sekolah untuk mengupayakan pemimpin pertengahan dalam menggerakkan Program TS25 masing-masing. Kemahiran menganalisis dan mengintepretasi data dimantapkan dalam modul ini agar berupaya memacu perubahan dan menilai tindakan penambahbaikan di sekolah. Dalam masa yang sama adalah diharapkan komuniti pembelajaran profesional dilaksanakan dalam kalangan warga sekolah.
Setelah mendapat input tentang kepimpinan dan pengurusan sekolah di dalam Modul 1 dan 2, anda akan dipersiapkan untuk berhadapan dengan murid di dalam bilik darjah ketika mengikuti Modul 3 ini. Adalah diharapkan ia dapat membantu anda mempersiapkan sekolah masing-masing untuk membudayakan apa yang dihasratkan dalam Program TS25 ni.
02 - SUBMODUL DALAM MODUL 3
3.1 - Guru Sebagai Perancang
- Kenapa Perlu Merancang?
- Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
- Akta 550 Berkaitan Penulisan RPH
- Kegagalan Menyediakan RPH
- Standard 4 SKPMg2: Pembelajaran dan Pemudahcaraan
- Standard 4.1: Guru Sebagai Perancang
3.2 - Pembelajaran Abad Ke-21 (PAK21) dan Standard Kualiti Pendidikan Malaysia Gelombang 2 (SKPMg2)
- Pengenalan dan Kerangka Konsep PAK21
- Aktiviti PAK21
- Pengenalan SKPMg2 dan Standard 4 SKPMg2
- Aspek 4.1 - 4.6 dalam Standard 4 SKPMg2
- Kemahiran PAK21 (4C)
- Korelasi Kerangka Konsep PAK21 dengan Standard 4 SKPMg2
3.3 - Eksplorasi Alatan Dalam Talian
- Blendspace
- Padlet
- Quizizz
3.4 - Objektif Pembelajaran (OP) dan Kriteria Kejayaan (KK)
- Perbezaan OP dan KK
- Miskonsepsi tentang OP dan KK
3.5 - Kepelbagaian Gaya Pembelajaran
- Pengenalan - Kepelbagaian gaya Pembelajaran
- Kecerdasan Pelbagai
- Gaya Pembelajaran
- Pembelajaran Terbeza
3.6 - Pentaksiran dan KBAT
- Definisi Pentaksiran
- Ciri-ciri Pentaksiran
- Instrumen Pentaksiran
- Kesesuaian Instrumen
- Aktiviti KBAT di Sekolah
- Senario KBAT
3.7 - Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
- Maklumat Asas dan Kandungan RPH
- Aktiviti Pemula
- Aktiviti Utama
- Aktiviti Penutup
- Penulisan RPH yang Lengkap
Berikut merupakan bahan-bahan yang lengkap untuk modul 3
PA21
PEDAGOGI PA21
https://drive.google.com/file/d/13mKcNsjQvv3m1ybrk-QSCLRdGDo6wHYw/view
EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN
https://drive.google.com/file/d/1j_M7c6jlrY-YsboHTB2XK705lpB3U5M_/view
PEMBELAJARAN KOOPERATIF
https://drive.google.com/file/d/157PsNJAXqE3mfcyjl_koCcynnF6nklvX/view
KAEDAH PDP 21
https://drive.google.com/file/d/1QQ3OG5M4olvVFcvWLm8gpBUqQSo_gkla/view
KAHOOT
https://drive.google.com/file/d/1wQk_5koHjBcHb-d9HZMRz3b9rutG7ic4/view
PADLET
https://drive.google.com/file/d/1EWE-3dtVCAlmzEmbcF8oKdyZ_QYScnZT/view
KBAT
https://drive.google.com/file/d/1rmAJ8xseHeRCm1VZnMTngpT2lmwzQvCI/view
PENGAJARAN PEMBEZAAN
https://drive.google.com/file/d/1ZHqY-cdpRm9odaPx8lEZgtQ33G5uLjHd/view
PENTAKSIRAN
https://drive.google.com/file/d/1FBClKsIuaxU1MOKNxIlXgE0X2Omtkpu5/view