Lucky
"Laki" ozi nima? Uni nimaga surip yeydi?😅 Shu savolga javob beramiz.Мухаммаджон:
"Lucky" inglizchadan "omad" degani. Omad ishonaverin kerak boladi Lakida yutish uchun, chunki laki ozida xamma garov variantlar majmui. Voqealar(oyinlar) soni eng kamida 3ta bolishi kerak Lakida. Tassavur qilaylik biz 4-ta oyin tanladik laki uchun, koefitsient xar birida xar xil.
1chi oyin= koef 2,00
2chi oyin= koef 3,50
3chi oyin= koef 4,00
4chi oyin= koef 1,50.
Qanday variantlar kelib chiqadi 4ta oyindan?
4 ordinar. Ordinar #1 2 koeflik, ordinar #2 3,50 koeflik, ordinar #3 4 koeflik, ordinar #4 1,50 koeflik.
4ta oyindan iborat bitta ekspress. Bu yerda xammasi oson.
#1 + #2 + #3 + #4.
2 oyindan iborat 6ta ekspress. #1+#2, #1+#3, #1+#4, #2+#3, #2+#4 va shuningdek #3+#4.
3 oyindan iborat 4ta ekspress.
#1+#2+#3, #2+#3+#4, #3+#4+#1, #4+#3+#3 va #1+#2+#4.
Hammasi bolib bizda 15ta bir biridan farqli garov chiqyapti 1ta lakiga jamlangan. Ozingiz sanab koring: 4 ordinar + 6 ekspress + 4 ekspress + 1 ekspress = 15. Endi tikiladigan summani(puldi) 15ga bolamiz. Tassavur qiling tikadigan pulimiz 150 rubl, bu degani xar bir garovga 150÷15=10 rubldan tog'ri keladi. Qaysidur garov yutsa, qaysinisidur yutqizadi.
Endi qanday xisoblanishiga otsak. (Hozircha optimistik variantni tanlaymiz, yan'i oyinni tog'ri topsak)
1chi oyin = 2 koef. 10 rubl×2,00= 20 rubl.
2chi oyin = 3,5 koef. 10×3,5=35.
3chi oyin=4 koef. 10×4=40 rubl.
4chi oyin=1,5 koef. 10×1,5=150.
Hammasini qo'shsak 20+35+40+15=110 rubl yutuq. Bu hammasi emas. Axir hali oldinda bizni ekspresslar kutyapti.
Teparoqda oyin koefitsientlarini keltirgandim. Bir-biriga kopaytiramiz ekspressni umumiy koefitsientini bilish uchun. 2×3,5×4×1,5=42 koef. Bu ekspressga 10 rubl tikganimizni xisobga olsak 10 rubl ×42= 420 rubl.
Yana 6ta ekspress bizni kutyapti😅.
#1+#2. (2×3,5)×10= 70 rubl toza yutuq.
#1+#3. (2×4)×10=80 rubl.
#1+#4. (2×1,5)×10=30 rubl.
#2+#3. (3,5×4)×10=140 rubl.
#2+#4. (3,5×1,5)×10=52,5 rubl.
#3+#4. (4×1,5)×10=60 rubl.
Umumiy sanasak 70+80+30+140+52,5+60=432,5 rubl.
Uchtalik 4ta ekspress.
#1+#2+#3. (2×3,5×4)×10=280 rubl.
#1+#2+#4. (2×3,5×1,5)×10=105 rubl.
#1+#3+#4. (2×4×1,5)×10=120 rubl.
#2+#3+#4. (3,5×4×1,5)×10=210 rubl.
Umumiy summa: 280+105+120+210=715 rubl.
Ana endi 15ta garovdan kelgan yutuqni umumlashtiramiz.
110+420+432,5+715=1677,5 rubl. Eslatib otaman biz tikgan pul bor yog'i 150 rubl. Toza foyda 1677,5-150=1527,5 rubl. Omad sinab korish uchun arziydimi?😅
❗️Ogohlatirib qoyay agar birgina oyinda adashsak yutuq anchagina pas boladi❗️Xattoki tikgan pulimmizni ham qoplamasligi mumkin. Lekin afzallik jixati ekspressdan qaysidur oyinni notog'ri bashorat qilsak ham yutishimiz mumkin!