Kelly

Alistamatuse oreooli tõrjuv Kelly Sildaru jätkab uskumatut võiduseeriat

1. september 2018, 0:02

Kelly Sildaru trumbiks on jätkuvalt trikid käsipuudel. Kui hüpetel on ta rivaalidega laias laastus võrdne, siis tehnilised manöövrid reilidel andsid talle juunioride MMi pargisõidus edu, mis tõigi kuldmedali.

26. veebruaril 2013 võitis üheksa päeva varem 11. sünnipäeva tähistanud Kelly Sildaru oma esimese kaalukama rahvusvahelise võistluse, kui pälvis pargisõidus esikoha Alpides toimuva freestyle-suusatamise sarja SFR Tour etapil Varsis Prantsusmaal.

Viis päeva hiljem, 5. märtsil 2013 võistles Sildaru Kitzsteinhornis, kus toimusid Austria lahtised meistrivõistlused. Seal sai ta kolmanda koha. Teda edestanud sakslanna Lisa Zimmermann ja britt Katie Summerhayes on viimased naised, kes suutnud pargisõidus Sildaru alistada. Järgnenud on võidumarss. Eesti neiu paremust on tunnistada tulnud eranditult kõigil pargisõiduvõistlustel, kus Sildaru on startinud.

Freestyle-suusatamise kommertsvõistluste üle arvet pidava veebilehe AFP (Association of Freeskiing Professionals) ja Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) andmebaaside järgi on Sildaru pärast toda 2013. aasta 5. märtsi võitnud 25 rahvusvahelist pargisõiduvõistlust järjest (neile lisanduvad ka mõned kohalikud võistlused Eestis). Vaata, kust otsast tahad – tegu on läbinisti fenomenaalse seeriaga.

Oluline on rõhutada, et Sildaru pole kõrvale hoidnud ainsastki tugevast jõuproovist. Kui tervis korras, on Kelly alati maailma parimatega võitlusse asunud. Ja võitnud. Kaks korda X-mängudel, kaks korda Dew Touril, mis on freestyle-suusatamises hooaja tähtsuselt teine võistlus, kaks korda juunioride MMil ja korra MK-etapil. Mullune hooaeg (sh Pyeongchangi olümpiamängud) jäid pärast võiduga lõppenud esimest MK-etappi vahele.

Kõik kolm sõitu õnnestusid

Esimese võistlusstardi pärast traumat tegi Sildaru eelmisel laupäeval, kui võitis juunioride MMil Big Airis hõbemedali. Eile võisteldi samas kohas (Cardronas Uus-Meremaal) Sildaru trumpalal pargisõidus ning tulemuseks oli esikoht ja karjääri kolmas juunioride MM-kuld (2017 võitis Sildaru juunioride MMi pargi- ja rennisõidus).

Esinemine oli vägev. Kuldmedali andnuks ükskõik milline kolmest võistlussõidust (Rahvusvahelise Suusaliidu egiidi all peetavatel võistlustel läheb arvesse vaid parim sooritus), sest Sildaru skoorid olid 95,2, 92,6 ja 93,6, kuna hõbemedali võitnud venelanna Anastassia Tatalina parim resultaat oli 90,0.

Ometi hoidis Sildaru viimase vooru eel hinge kinni, sest Big Airi hüpetes Sildaru ees kuldmedali võitnud Tatalina tundus ohtlik. «Ütlesin enne tema viimast vooru issile: tal pole keppe käes, ta läheb duublit proovima! Edasi lootsin juba, et ta minust rohkem punkte ei saaks. Mis seal ikka, oli küll närv sees jah,» tunnistas lõbusas tujus võidukas Sildaru.

Kelly Sildaru võitis eile Uus-Meremaal karjääri kolmanda juunioride MM-tiitli.

Sildaru eilset võistluspäeva pole patt nimetada perfektseks. Ta võitis esmalt hommikul kvalifikatsiooni ning tegi seejärel kolm identset võistluskatset. Konkurentidega tuli vahe sisse eelkõige käsipuudel. Võrreldes aastataguse vormiga polnud tema võistluskatsed veel nii heal tasemel, kuid vahe ei olnud ka väga suur.

«Täna oli väga tihe andmine ja viimasel ringil hoidsime tõesti hinge kinni,» ütles treenerist isa Tõnis Sildaru. «Hüpetel oli Kelly konkurentidega võrdne, aga täna olid tema tugevuseks reilid (käsipuud – toim). Sealt tuli ka punktivahe.»

Küsimusele, mis on Sildaru saladus, et ta just pargisõidus viimastel aastatel alistamatu on, ei soostunud Tõnis Sildaru vastama. Õigupoolest ei nõustunud ta selle väitega üldse. «Ei saa öelda, et ta on alistamatu,» ütles Tõnis. «Teised on tugevamaks saanud ning meil on õnne olnud. Täna oli lihtsalt Kelly päev ja Kelly oli väga heas hoos.»

Tiitel kaitsta ka rennisõidus

Teatavasti on Sildaru võistlused Uus-Meremaal ebastabiilse ilma tõttu pidevalt edasi lükkunud. Sportlase enda sõnul pole see tema jaoks olukorda raskemaks teinud. Isa hinnangul on aga kõigil võrdsed tingimused. «See on selle spordi eripära ning mägedes võib ilm heitlik olla. Kelly ise on selle tee endale valinud ja ta peab selliste asjadega arvestama,» ütles Tõnis Sildaru.

Pronksmedali võitis täna 15-aastane jaapanlanna Kokone Kondo, kellele kindlustas pronksi teise vooru 87,00. Kas tegu on uue Kelly Sildaruga? «Raske öelda, kas keegi on uus Kelly. Juuniorite seas on konkurents väga tihe. Eriti on seda näha meeste puhul. Kevadel X-mängudel Big Airis kuldmedali võitnud norrakas jäi MMil viiendaks,» tõi Tõnis Sildaru näite.

Järgmisena ootab Sildaru ees rennisõit, kus tal on samuti kaitsta juunioride MM-tiitel. Kvalifikatsioon on kavas ööl vastu pühapäeva. Tiheda graafiku tõttu pole Sildaru rennisõitu nii palju harjutada saanud, kui sooviks. «Eks olen tõesti rennisõitu kõige vähem teinud, aga ma tunnen end rennis ikkagi päris hästi,» lausus Sildaru, kes kinnitas, et mullu vigastatud põlv talle valu ei tee ning võistlustel ta selle peale ei mõtle.

Kelly Sildaru võiduseeria pargisõidus

Alates 25. jaanuarist 2014 on Kelly Sildaru võitnud kõik pargisõiduvõistlused, kus startinud.